ProDiş » Treatments » Aesthetic Dentistry » Zirkonyum Diş Kaplama
a

Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum Kron

Zirkonyum aslında sert, beyaz seramik bir malzemedir. Eski tip metal altyapılı porselen kuronlardan farklı olarak altyapısı zirkonyadır ve rengi beyazdır aynı zamanda eskiden beri kullanılan porselen kronların altyapısı olan metal altyapıdan farklı olarak ışık geçirgenliğine sahiptir. Kliniğimizde yüksek kaliteli zirkonyum kronlarınızı büyük bir zevkle imal ediyoruz.

Zirkonyum kronlar CAD/CAM (BİLGİSAYAR DESTEKLİ ÜRETİM) sistemlerinde dizayn edilip makineler tarafından özel aletlerle kazınarak üretilmektedirler. Diş rengiyle birebirdir.

Komple olarak doğal görünümlü restorasyonudur. Doğal bir diş gibi çiğneyebilir ve ısırabilir. Dayanıklıdır. Zirkonyumun üzeri dişe daha fazla benzemesi için porselen ile tabakalanabilir. Alerjik reaksiyona sebep olmazlar. Vücuda uyumudurlar.

Bir diş zirkonyum kronlamak üzere hazırlanırken anatomik boyutlarından bir miktar inceltilir ve boyu hafif kısaltılır, böylece üzerine gelecek kron için mesafe hazırlanır. Kliniğimizde yapılan zirkonyum kron işlemleri için sadece 5 gününüzü, 2 veya 3 seans halinde ayırmanız yeterli olacaktır.

Zirkonyum kron hangi durumlarda önerilir?

Ciddi hasarlı dişleri veya çürükten etkilenmiş zayıflamış dişleri güçlendirmek için Renklenmiş bir dişin rengini gizlemek için kırılmış veya çatlamış bir dişi gizlemek için, boşluklarınıza diş yaptırmak için , diş implantına sahipseniz üzerine yapılacak diş için kullanılmasını öneririz.

Zirkonyum Kron Serüveniniz

İşlem sırasında hiçbir ağrı hissetmemeniz için lokal anestezi uygulaması yapılır.

  • Diş, zirkonyum tacının dişe sığması için dikkatlice şekillendirilir.
  • Hazır edilmiş dişlerinizden dijital ölçü ile ölçü alınır.
  • Ölçü alındıktan sonra geçici kaplamalarınız dişlerinize geçici yapışkan ile yapıştırılır.
  • Zirkonyum dişleriniz için Renk ve şekil seçimi yapılır.
  • Labarotuvarda hazır edilmiş dişinizin üzerine kronunuz işlenir, aynı zamanda komşu dişlerle ve karşıt çenedeki dişlerle olan ilişkisi düzenlenir.
  • Zirkonyum kronlarınız dişe yapıştırılır.
  • Dijital teknolojiye teşekkür etmeliyiz ki bütün bu işlemler eskiden olduğu gibi haftalarca süren bir süreç almaz ,saatlerce süren kolay işlemlerle zirkonyum dişlerinize kavuşabilirsiniz!

Sıkça Sorulan Sorular

Zirkonyum kronların yararları nelerdir?

Zirkonyum kronlar renklenmiş, kırılmış, çatlamış dişlere sahip olan hastalarda aynı zamanda diş eksikliğine sahip hastalarda kullanılan mükemmel bir çözümdür. Zirkonyum dişler doğal gözükürler, gerçek dişinizden ayırt edilemeyecek biçimde estetik görünüme sahiptirler. Her şeyden öte kendi dişlerinizin hissiyle aynı olarak çiğnemeye devam edersiniz ve kendinize olan güveniniz harika gülüşünüz sebebiyle en üst düzeye çıkar.

Zirkonyum kronlarımın tamamlanması için ProDental Hospital’e kaç gün ziyarete gelmeme ihtiyaç var?

Çoğu vakada 2 veya 3 ziyaret gerekmektedir. Aslında Kullandığımız CAD/CAM sistemleri sayesinde zirkonyum kronlarınızı saatler içinde imal edebiliyoruz. Fakat ağız içinde, dişlerinizin prova seansları ile birlikte ProDiş Hospital’i 2 veya 3 kez ziyaret etmeniz gerekiyor. Kullandığımız dijital teknolojiler sayesinde bu süre en fazla 5 gün kadar olacaktır.

Yeni dişlerimin rengi nasıl olacak? Hangi rengi seçeceğiz?

Zirkonya taç veya köprü için gölge seçimi diş hazırlandıktan sonra yapılır. Ağartılmış dişin taklitinden ciddi şekilde renksiz dişe kadar değişen farklı tonları içerir.

Kliniğimizde evrensel kullanıma sahip renk rehberlerini kullanıyoruz. Bütün dişlerinizin tamamına yakın ve ön dişlerinizin hepsine zirkonyum kron yaptırdığınızda istediğiniz rengi istişare ederek belirleyebilir. Fakat bir veya birkaç dişi içeren zirkonyum kronlarda orijinal diş renginize en yakın olan rengi bulmaya özen gösteririz ki doğal görünümlü zirkonyum kronlara sahip olun.

İmplantlarımın üzerine zirkonyum kron olabilir mi?

Diş implantlarının üzerine zirkonyum kronları yerleştirmek mümkündür. Metal taç (metal destekli porselen) ile kaynaşmış porselenden daha estetiktir. Diş implantları ile ilgili detayları web sitemizden öğrenebilirsiniz.

Kronlarımın altındaki dişlerim çürür mü?

Eğer zirkonyum kronlarınız nizami bir şekilde yapıldıysa ve günlük hijyen rutininiz tamsa kron altındaki dişleriniz çürümezler. Eğer oral hijyeniniz iyi değilse diyetindeki herhangi bir açıklıktan dişleriniz çürüyebilir.

Zirkonyum kronlar ağız kokusu yapar mı?

Zirkonyum kronlarınız nizami bir şekilde yapıldıysa, oral hijyeniniz tam ise ağız kokusuna kesinlikle neden olmazlar. Ağız kokusuna sebep olan alta yatan birden çok sebep vardır. Eğer oral hijyeniniz tam sağladığınız takdirde ağız kokusu şikayetiniz varsa kliniğimizdeki uzman doktorlarımıza muayene olmanızı tavsiye ederiz.

Zirkonyum kronu kaç yıl kullanabilirim?

Kron veya köprünün yapıldığı malzeme türü de önemlidir ve ProDental Hospital’de, uzun süre dayanacak şekilde formüle edilmiş en yeni malzemeleri kullanıyoruz. Ortalama olarak, kron veya köprünüz en az yedi ila on yıl sürecektir. İyi bir diş bakımı seviyesini korursanız, taç veya köprünüzün ömrünü on beş yıl veya daha fazla uzatabilirsiniz.

Scroll to top